Výhody a nevýhody proteínových tyčiniek. Sú vhodné aj pri chudnutí

Lákavý obal, ktorý sľubuje zdravú maškrtu, vysoký príjem bielkovín či štíhlu figúru. Aj takto možno opísať proteínové tyčinky, ktorými sú zaplnené pulty, nielen, supermarketov. Vo svojej podstate, ak si vyberiete správne a viete, čo hľadať, a čo, naopak, nie, spĺňajú všetky tieto kritériá. Bohužiaľ, ak sa v nich neorientujete dostatočne, môžete naraziť iba na veľmi dobrý marketingový ťah, ktorý sa však míňa účinku. Čo sú to vlastne proteínové tyčinky? Sú proteínové tyčinky naozaj zdravé? Aké sú ich výhody či nevýhody a čo vám všetko môžu ponúknuť? 

Aké sú výhody a nevýhody proteínových tyčiniek?

Čo je to proteínová tyčinka? 

Ide o sladkú pochúťku, ktorá obsahuje viac bielkovín, teda proteínov než sacharidov. Ak v zložení uvidíte vyšší počet sacharidov, tak tyčinku vráťte späť do regálu. Avšak, nemusíte sa sacharidov úplne strániť. Aj tie sú v proteínových tyčinkách dôležité, pretože vám dodajú energiu a rovnako aj sladkú chuť. Avšak, v prípade, že hľadáte tyčinku s ,,nulovými“ sacharidmi, siahnite po tých s označením ,,zero“ alebo po vegánskych tyčinkách. 

Výhody a nevýhody proteínových tyčiniek 

V prvom rade ide o skvelý zdroj bielkovín. Okrem toho však obsahujú aj vysoké množstvo vlákniny a vitamínov. Ďalšou veľkou výhodou je ich praktickosť. Sú k dispozícii v praktických baleniach, a tak ich môžete mať po ruke kedykoľvek a kdekoľvek. Vďaka tomu si rýchlo a jednoducho doplníte energiu aj počas namáhavej fyzickej aktivity.

V neposlednom rade pomáhajú aj maškrtným jazýčkom, a tak vďaka nim môžete ,,zhrešiť“ zdravým spôsobom. Nech už ste milovníkom čokolády, ovocia, orieškov alebo karamelu, proteínové tyčinky nájdete v najrôznejších príchutiach. Proteínové tyčinky teda pomôžu zahnať nielen hlad, ale aj nezbedné chute na sladké.

Aké sú nevýhody proteínových tyčiniek? Pri výbere tej správnej a naozaj zdravej a kvalitnej proteínovej tyčinky sa nevýhod báť nemusíte. Problém však nastáva, ak siahnete po tých nekvalitných, ktoré sľubujú viac ako dokážu splniť. Ako si teda vybrať správne, aby sme z nich vyťažili čo najviac? 

Proteínové tyčinky a bielkoviny 

Ako sme už spomínali, dôležitým ukazovateľom kvality sú práve bielkoviny. Ideálna tyčinka by mala mať 30 až 40 % bielkovín, čo je približne 17 až 25 gramov, aby mohla naozaj hrdo niesť svoj názov. Ak spĺňa tento parameter, zamerajte sa ďalej na pôvod proteínu. Tie najlepšie proteínové tyčinky obsahujú bielkoviny získavané zo živočíšnych zdrojov. Teda mliečne bielkoviny, srvátkový koncentrát, vaječný albumín, micelárny kazeín ... Všetky tieto látky totiž zabezpečujú ukladanie potrebnej energie do svalov, nie do tukov

Akým tyčinkám sa, naopak, vyhnúť? Určite nekupujte tie, ktoré majú obsah sacharidov vyšší ako bielkovín. Rovnako sa však vyhnite bielkovinám z hovädzieho kolagénu – želatíny a tým, ktoré boli získané z rastlinných zdrojov. Ich efekt je totiž úplne opačný a nespĺňajú ani jednu z požiadaviek, ktoré sú na proteínové tyčinky kladené. 

V prípade, že vaším životným štýlom je vegánstvo, tak, samozrejme, rastlinný proteín je na mieste a na pultoch obchodov nájdete aj vegánske či raw tyčinky. Avšak, nie každý rastlinný proteín je ten správny. Tým najlepším je sója, resp. sójový proteín, keďže sa najviac podobá na srvátku. 

A čo ostatné zložky? 

Ďalším rozhodujúcim faktorom sú sacharidy. V tých by až taký problém nebol, avšak všímajte si cukry. Ideálna tyčinka by mala mať približne 20 až 25 gramov sacharidov, avšak najmä tých zložitejších – polysacharidov. Ak prevažujú cukry, tyčinku radšej nekonzumujte. Polysacharidy síce nemajú takú vysokú energetickú hodnotu, ale neovplyvňujú hladinu cukru v krvi a sú zdravou náhradou za jednoduché cukry. 

Rovnako sledujte aj obsah vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. Ideálne množstvo v proteínovej tyčinke je polovica denného príjmu – 10 až 15 gramov

V neposlednom rade sú rozhodujúcim parametrom aj tuky. Siahnite iba po takej tyčinke, ktorá obsahuje najmä nenasýtené mastné kyseliny, napríklad v podobe orechových masiel, kakaového masla, repkového oleja či ľanových semienok. Naopak, vyhnite sa tým, ktoré obsahujú kokosový olej a najmä palmový olej. Takéto zložky totiž predstavujú nasýtené mastné kyseliny, ktoré pre naše telo nie sú vôbec zdravé a môžu spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. 

Makroživiny dopĺňa samozrejme aj samotná energetická hodnota. Tá by sa mala pohybovať, pri bežnom 60 g balení, v rozmedzí od 200 do 250 kcal. Avšak, nájdeme aj tyčinky, ktoré majú energetickú hodnotu o niečo vyššiu. Je to najmä v prípade, že siahnete po tyčinke s polevou.

Energetická hodnota proteínovej tyčinky s polevou je vyššia

Pre koho sú vhodné? 

Proteínové tyčinky môže konzumovať naozaj každý. Dospelí aj deti, tehotné aj dojčiace ženy, vrcholoví či rekreační športovci... A čo proteínové tyčinky a chudnutie? Áno, ak siahnete po tej správnej, môžete si ju vychutnať bez výčitiek.

Vďaka veľkému množstvu chutí a variácií v raw, vegánskej, bezlaktózovej či dia podobe sa ich nemusia strániť ani ľudia rôznych stravovacích návykov či zdravotných ťažkostí. 

Ako často a kedy ich konzumovať? 

Hoci sa pýšia mnohými pozitívnymi prívlastkami, aj tu platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Nemali by ste to s nimi teda preháňať a konzumácia niekoľkých tyčiniek do dňa sa míňa účinku. Pri aktívnom životnom štýle je jedna proteínová tyčinka denne ideálnym množstvom. Pomôže vám pred tréningom, počas neho aj po ňom. Ak však vediete menej aktívny životný štýl, tak si túto sladkú zdravú pochúťku vychutnajte počas týždňa približne 3 až 4krát.


Publikované: 05.07.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...