Viete, čo sú to superpotraviny? Prezrite si zoznam najlepších domácich aj exotických

Hrdinovia sa skrývajú aj tam, kde by sme ich možno nečakali – v potravinách. Niektoré potraviny sa pýšia označením ,,super“ vďaka ich blahodarným účinkom pre náš organizmus. Nie, nejde iba o prvoplánový marketingový ťah. Superpotraviny naozaj existujú a sú dokonca bežne dostupné v obchodoch, no niektoré z nich si môžete pokojne vypestovať aj vo svojej záhrade. Zdanlivo obyčajné pochutiny, konzumované každý deň v správnom množstve, dokážu robiť ,,zázraky“.

Exotické aj domáce superpotraviny

Čo sú superpotraviny?

Definícia superpotravín nie je obzvlášť zložitá. Ide o potraviny, ktoré v sebe ukrývajú veľa prospešných mikroživín, teda sú bohaté na stopové prvky, minerály, rôzne vitamíny či dokonca vynikajú svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Zároveň sú ich ďalším benefitom aj vyvážené nutričné hodnoty a menej kalórií.

Samozrejme, nejde o žiaden zázrak v pravom slova zmysle, a aj napriek tomu, že majú na naše telo priaznivé účinky, nie sú náhradou bežnej a vyváženej stravy. Ak však tieto superpotraviny zaradíte do svojho každodenného jedálnička, pomôžete telu naštartovať imunitu, zbaviť ho škodlivých látok, podporiť činnosť mozgu a mnoho ďalšieho.

Exotické aj domáce slovenské superpotraviny

Superpotraviny môžeme rozdeliť do rôznych pomyselných kategórií. Mylne sa môžeme nazdávať, že prívlastkom super sa pýšia len potraviny exotické, teda u nás ťažko dostupné. Opak je však pravdou. Aj v našich končinách si môžeme jedálniček spestriť superpotravinami dostupnými v obchodoch či v našich záhradkách. A tak náš zoznam môžeme rozdeliť na exotické a domáce.

Medzi exotické môžeme zaradiť napríklad zelené superpotraviny ako sú chlorella, maca či moringa, ale patria tu aj chia semienka alebo goji.

Domáce sú napríklad cesnak, cibuľa, bobuľovité ovocie, listová zelenina, zázvor, brokolica a mnoho ďalších.

Najlepšie superpotraviny pre naše zdravie

Zoznam tých najlepších superpotravín otvára bobuľovité ovocie. Konkrétne teda ide o maliny, čučoriedky, černice, brusnice či jahody. Tie vynikajú najmä svojou antioxidačnou schopnosťou. Antioxidanty pomáhajú udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém a pôsobia proti zápalom. V zimných mesiacoch ich však len tak jednoducho na pultoch obchodov nenájdeme. V takomto prípade sú k dispozícii lyofilizované varianty tohto ovocia, teda mrazom sušené superpotraviny.

Ďalším prospešným ovocím sú banány, ktoré sa aj stali odrazovým mostíkom do sveta superpotravín. Okrem prísunu energie či udržiavania správnej rovnováhy vody v tele sú aj zdrojom vysokého obsahu draslíka. Ten pomáha orgánom správne fungovať, znižuje krvný tlak, riziko mŕtvice a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.

Neoddeliteľnou súčasťou sú aj orechy a semienka. Tie sa vyznačujú najmä vysokým obsahom vlákniny, rastlinných bielkovín či zdraviu prospešných tukov. Zároveň pôsobia protizápalovo, antioxidačne a pri pravidelnom konzumovaní majú blahodarný vplyv na srdcovo-cievny systém. V tomto prípade siahnite napríklad po vlašských orechoch, arašidoch, pistáciách či mandliach. Zo semienok vyberajte najmä ľanové, konopné alebo chia.

Z exotických a o niečo menej známych potravín by sme mali do jedálnička pridať chlorellu. Ide o sladkovodnú riasu, ktorá je dostupná vo forme výživových doplnkov. Okrem vysokého obsahu vitamínov, minerálov, vlákniny či bielkovín sa môže pochváliť aj silnými detoxikačnými vlastnosťami. Posilňuje imunitu a obzvlášť dôležitá je pre kardiovaskulárny systém, keďže udržiava zdravý krvný tlak aj cholesterol. Siahnuť by po nej mali aj cukrovkári – reguluje totiž hladinu cukru v krvi. Je však dôležitá aj pre správne fungovanie tráviaceho systému či na liečenie rôznych respiračných ochorení.

Rovnakými vlastnosťami ako chlorella oplýva aj moringa. Tá je však nápomocná aj pri kožných problémoch, chudokrvnosti či migrénach.

Cesnak určite netreba predstavovať. Pre niekoho obľúbená pochúťka, pre iného zas silná aromatická surovina, ktorej sa radšej vyhýba. Nech už je to akokoľvek, cesnak je odnepamäti zázrakom v boji proti vírusovým či bakteriálnym ochoreniam. Navyše pomáha aj pri znižovaní krvného tlaku či cholesterolu.

Dlhovekosťou a detoxikáciou organizmu sa môžu pochváliť tí, ktorí do svojho jedálnička zakomponujú huby. Už po stáročia sa v čínskej medicíne používajú huby pre ich blahodarný účinok na organizmus či predĺženie života. Sú tiež prevenciou pred bakteriálnymi ochoreniami a pôsobia aj v boji proti zápalom. Samozrejme, nie je huba ako huba. Avšak tie, ktorými by ste mali určite doplniť svoj jedálniček, sú napríklad hliva, hľuzovka, reishi či maitake.

Superpotraviny na imunitu a zdravie uzatvára zelený čaj. O zelenom čaji vieme, že dokáže nakopnúť naše telo aj myseľ a obsahuje veľa antioxidantov. Málokto však vie, že je bohatý aj na polyfenoly, ktoré pomáhajú telu bojovať proti zápalom či chronickým ochoreniam, podporujú zdravie kardiovaskulárneho systému. Môžeme ho zaradiť aj medzi superpotraviny proti rakovine či cukrovke.

Medzi superpotravinami však nájdeme ešte jednu veľmi nápomocnú zeleninu. Tá sa však sústreďuje na trochu iné časti tela. Reč je o mace, ktorá sa v posledných rokoch dostáva oveľa viac do popredia a jej popularita neustále rastie. Má totiž priaznivý vplyv na náš reprodukčný systém. A to ako u mužov, tak u žien. Pomáha zvyšovať sexuálny apetít, má priaznivý vplyv na plodnosť a pomáha ženám v období menopauzy.

Maca - jedna z najlepších superpotravín

Chudnutie a krása vďaka superpotravinám?

Áno, niektoré superpotraviny majú okrem zdravých účinkov aj ,,estetické“. Medzi superpotraviny na chudnutie či krásu môžeme zaradiť napríklad brokolicu. Tá má široké spektrum účinkov. Medzi zdravotné patria prevencia vzniku rakoviny, chráni pred mŕtvicou či srdcovými ochoreniami. Navyše je však bohatá na vlákninu, takže podporuje nielen zdravé trávenie, ale spôsobuje, že sa cítime sýtejšie.

Strukoviny a chia semienka sú ďalším pomocníkom pri udržaní štíhlej figúry. Rovnako ako brokolica, aj strukoviny obsahujú veľa vlákniny a bielkoviny, takže pri pravidelnom konzumovaní pomáhajú udržiavať telesnú hmotnosť. Ak však chcete staviť na istotu, doprajte si chia semienka. V pomyselnej súťaži o najvyšší obsah vlákniny patria medzi špičku. Dokážu totiž pohltiť až dvanásťnásobok toho, čo vážia a teda pomáhajú zvýšiť pocit sýtosti. Navyše udržiavajú aj zdravú črevnú mikroflóru a sú zdrojom aj omega-3 kyselín, horčíka či vápnika a radia sa medzi bio superpotraviny.

Keď sladký hriech nie je až takým hriechom... Áno, aj čokoláda a kakaové bôby prispievajú ku kráse. Samozrejme, nemáme tým na mysli mliečne, biele či všelijaké ochutené čokolády. Reč je o horkej čokoláde či kvalitnom vysoko percentnom kakau. Zvýšený obsah antioxidantov a minerálov v čokoláde pomáha naštartovať myslenie, kognitívne funkcie, zlepšiť pamäť a náladu! Avšak spomedzi všetkých obsiahnutých minerálov sa medzi nimi vyníma mangán, ktorý je hnacou silou tvorby kolagénu. A práve vďaka tomu pôsobí čokoláda priaznivo na našu krásu – pomáha teda udržiavať pleť mladú, bez vrások, žiarivú a zdravú.


Publikované: 07.04.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...

Mandľová múka aj na makrónky: účinky a využitie
Mandľová múka aj na makrónky: účinky a využitie

Klasickú obilnú múku môžete dnes už nahradiť za zdravšie alternatívy. Jednou z nich je aj mandľová múka. Aké je jej využitie v modernej gasgtronómií? Všetko podstatné sa dočítate v našom...