Energetické tyčinky pre cyklistov, bežcov aj iných športovcov. Dôležité je zloženie

Energetické nápoje sú nám všetkým dobre známe. Popíjame ich pred športovým výkonom, počas dlhej nočnej cesty autom alebo len tak, namiesto kávy počas dňa. Počuli ste však už o energetických tyčinkách? O čo ide a aké sú ich najväčšie benefity? Na tieto otázky vám zodpovieme v našom článku.

Energetické tyčinky pre športovcov

Čas od času potrebujeme všetci rýchly prísun energie. Nejde len o to, že sme sa poriadne nevyspali. Možno máme za sebou zvýšenú fyzickú aktivitu. Alebo nás náročná činnosť ešte len čaká. Dostatok energie je v takýchto momentoch kľúčový. Ak jej totiž máme málo, cítime sa unavení, slabí a nervózni. Dobrým spôsobom rýchleho doplnenia energie je energetická tyčinka.

Energetická tyčinka nielen počas športovania

Hoci sú energetické tyčinky primárne určené pre športovcov, pri ich konzumácii sa nemusíte týmto aspektom rozhodne obmedzovať. Pravdou však ostáva, že zloženie takejto tyčinky napovedá v mnohých prípadoch o snahe čo najrýchlejšieho dodania energie. Všetky energetické tyčinky však nie sú rovnaké. Zatiaľ čo v niektorých prevažujú sacharidy, v iných sa výrobcovia sústredia na dostatok bielkovín. Vo všeobecnosti si tak môžete vyberať tyčinky podľa vašich aktuálnych potrieb:

  • Potrebujete rýchle dodanie kalórií (energie)
  • Potrebujete doplniť obsah bielkovín v tele
  • Radi by ste uspokojili vaše nutričné potreby dodatočným zdrojom vitamínov a minerálov
  • Hľadáte rýchly snack na cesty
  • Hľadáte zdravšiu alternatívu potravy v prípade, že vás prepadne náhly hlad, ktorý potrebujete zahnať

Dôležité je zloženie energetickej tyčinky

V závislosti na vyššie popísaných prípadoch by ste mali zvážiť aj zloženie samotnej energetickej tyčinky. Platí jednoduché pravidlo – energetické tyčinky pre športovcov zohľadňujú ich vyvážené nutričné potreby, zatiaľ čo široko dostupné tyčinky sa zameriavajú skôr na prísun rýchlej energie.

Lacné energetické tyčinky sú častokrát plné cukru, rafinovanej múky, hydrogenovaných tukov či umelých prísad. Takéto tyčinky síce dokážu zahnať pocit náhleho hladu, ale pre aktívnych športovcov veľa benefitov nepredstavujú. V zložení je preto dobré sledovať pomer troch základných makroživín, z ktorých energia pochádza:

  • Bielkoviny
  • Sacharidy
  • Tuky

Ako vybrať kvalitnú energetickú tyčinku?

Kvalitná energetická tyčinka sa dá od obyčajných kúskov odlíšiť pomerne jednoducho. Spravidla je drahšia, no podstatné je, že disponuje čistým zložením bez pridaných konzervantov či dochucovadiel. Výrobcovia si pri jej výbere dávajú záležať na vyváženom pomere všetkých makroživín.

Bielkoviny

Táto životne dôležitá živina podporuje metabolizmus, pomáha k správnej obnove tkaniva a je základnou zložkou potravy športovcov sústrediacich sa na budovanie svalovej hmoty. Čím vyšší pomer bielkovín je v energetickej tyčinke zastúpený, tým je tyčinka kvalitnejšia. Zároveň platí, že so zvyšujúcim sa obsahom bielkovín klesá glykemický index, vďaka čomu je energia do tela konzumenta distribuovaná postupne a dlhodobo.

Kvalitné energetické tyčinky by mali zohľadňovať potrebu príjmu bielkovín aktívneho dospelého športovca. Odporúča sa prijať od 1 až po 3 gramy bielkovín na jeden kilogram vašej telesnej váhy. Samozrejme, závisí to nielen od váhy, ale aj od spôsobu života. Priemerný 75-kilový muž so sedavým zamestnaním by mal prijať denne asi 90 gramov bielkovín v prípade, že je so svojou váhou spokojný. Naopak, rovnako ťažký aktívny športovec budujúci svalstvo či snažiaci sa o redukciu váhyby sa mal sústrediť na prijatie dvojnásobného obsahu bielkovín, teda asi 180 gramov.

Dôležité je pozrieť sa aj na to, odkiaľ samotné bielkoviny pochádzajú. Najčastejšie je to zo sóje, tofu, mliečnych výrobkov a mäsa. Dostať však mäso do tyčiniek je pomerne náročné. V energetických tyčinkách preto nájdete bielkoviny skôr v podobe orechov či orechového masla.

Sacharidy

Hoci sú sacharidy výživovými poradcami často popisované ako akýsi strašiak, je potrebné si uvedomiť, že stále hlavným „palivom“ potrebným na naše správne fungovanie. Pri výbere energetickej tyčinky sa riaďte jednoduchým pravidlom. Čím viac sacharidov, tým viac rýchlo dostupnej energie a tým vyšší glykemický index.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Dietetic Association popisuje dve podstatné hodnoty. Športovci, ktorí potrebujú telu rýchlo dodať energiu, by mali siahnuť po energetickej tyčinke s aspoň 40 % kalórií pochádzajúcich zo sacharidov. Naopak, tí, ktorí si chcú v tele udržať stabilnú hodnotu energie, by mali 40-percentný podiel sacharidov podliezť.

Energetická tyčinka pre cyklistov

Tuky

Vedeli ste, že najkoncentrovanejším zdrojom energie sú tuky? Tie vyrovnávajú hladinu cukru v našej krvi, bránia poklesu energie a zároveň nám dodávajú pocit nasýtenosti. Aj tuky sa však delia na „dobré“ a „zlé“. V prípade energetických tyčiniek sa vyhnite hydrogenovaným tukom a priemyselným rastlinným olejom. Siahnite radšej po prirodzených zdrojoch tukov – napríklad kokose, sezamových semienkach, orechoch alebo ľane.

Vláknina

Dôležitou súčasťou tyčiniek je vláknina pomáhajúca kardiovaskulárnemu zdraviu. Tá nielen potláča chuť do jedla, ale podporuje aj zdravé trávenie a detoxikáciu organizmu. V energetických tyčinkách ju môžete nájsť v podobe chia a ľanových semienok, prípadne ovocia.

Pre koho je energetická tyčinka vhodná?

Energetické tyčinky preferujú najmä aktívni športovci, napríklad bežci či cyklisti. Vhodné sú ako pred výkonom na povzbudenie, tak aj počas neho a po ňom na opätovné doplnenie energie. Energetické tyčinky pre bežcov by mali disponovať čo najjednoduchším a najprírodnejším zložením, aby sa po ich konzumácii necítili ťažko.

Tento druh tyčinky však môžu s čistým svedomím konzumovať prakticky všetci – aj tí, ktorí aktívne nešportujú. Samotné energetické tyčinky ale disponujú pomerne vysokým obsahom uhľohydrátov a cukrov, dokonca aj v prípade využitia prírodných variantov sladidiel. Ak teda preferujete sedavý životný štýl, s ich konzumáciou to neprežeňte.

Čo sledovať pri cvičení?

Patríte medzi milovníkov pohybu a radi by ste si dopriali zdravú sladkosť pred či po tréningu? Žiadny problém. Ak to myslíte so zdravým životným štýlom vážne, stačí pozorne sledovať niekoľko parametrov a prispôsobiť im svoj pohyb.

Ak jete energetickú tyčinku pred cvičením, prípadne počas intenzívneho tréningu, doprajte si tyčinku s vysokou energetickou hodnotou – pokojne aj 1 500 KJ, respektíve 350 kcal na 100 gramov. Takáto „sladkosť“ vás povzbudí a udrží v dobrom tempe. Naopak, po cvičení je dobré trochu zvoľniť. Za odmenu siahnite po tyčinke s energetickou hodnotou pod 250 kcal na 100 gramov.

Nezabúdajte ani na zdroj jednotlivých zložiek. V prípade bielkovín je dobré sa vyhnúť lacným rastlinným zdrojom energie z hrachu. Naopak, siahnite po tyčinke obsahujúcej kvalitnejšie mliečne proteíny dôležité pre rast svalov. V prípade tuku sa pokúste ignorovať palmový tuk, v tyčinke hľadajte prítomnosť orechov, semienok alebo kakaového masla. Ideálnym zdrojom sacharidov je zasa ovocie.

Rozdiel medzi energetickou a proteínovou tyčinkou

Z doterajšieho pozorovania sa vám možno môže zdať, že proteínové a energetické tyčinky sú vo svojej podstate rovnaké. Áno, čiastočne máte pravdu. Ich zloženie si je v mnohých prípadoch veľmi podobné. Napriek tomu však existuje jeden podstatný rozdiel. Zatiaľ čo proteínové tyčinky sú primárne určené na suplementáciu makroživín vo vysokých dávkach, cieľom energetických tyčiniek je rýchle dodanie energie.

Zatiaľ čo proteínové tyčinky sa zameriavajú na proteínové izoláty a zložky bohaté na aminokyseliny, väčšina energetických tyčiniek je sústredená na obsah sacharidov. Podobné je to s obsahom uhľohydrátov. Aby energetické tyčinky zásobili konzumenta glykogénom, musia ich obsahovať viac.


Publikované: 24.03.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...

Mandľová múka aj na makrónky: účinky a využitie
Mandľová múka aj na makrónky: účinky a využitie

Klasickú obilnú múku môžete dnes už nahradiť za zdravšie alternatívy. Jednou z nich je aj mandľová múka. Aké je jej využitie v modernej gasgtronómií? Všetko podstatné sa dočítate v našom...