Príznaky a prejavy alergie na orechy. Môže ísť aj o intoleranciu

Alergia na stromové orechy patrí medzi najčastejšie potravinové alergie u detí aj dospelých. Imunitný systém každého človeka je odlišný, a preto sa prejavy alergií na orechy môžu líšiť od miernejších reakcií až po tie závažnejšie.

Príznaky a prejavy alergie na orechy

Väčšinou takáto reakcia nespôsobuje vážne príznaky, ale u niektorých ľudí môže byť aj životu ohrozujúca, preto by sa mala brať vážne.

Alergia na orechy alebo iba intolerancia?

S nepriaznivými reakciami na jedlo sa každý človek vysporiada individuálne, v závislosti od toho, či ide len o potravinovú intoleranciu, teda citlivosť na danú potravinu alebo už hovoríme o alergií. Tá vo väčšine prípadov býva dedičná alebo vzniká v prostredí, v ktorom vyrastáme. Vtedy zareaguje naša imunita, a to nedostatočnou schopnosťou tvorby daného enzýmu, ktorý pomáha metabolizmu pri jeho spracovaní.

Intolerancia sa najčastejšie prejavuje gastroenterologickými ťažkosťami ako napríklad hnačka, nafúknuté brucho, plynatosť. No dospieť to môže až do rôznych opuchov končatín alebo bolesti hlavy. Pri alergiách na orechy ako sú napríklad mandle, arašidy, kešu alebo pistácie sa prejaví náš imunitný systém, tým že reaguje na špecifické spúšťače známe ako alergény. Následne na to začne produkovať protilátky, čo spôsobí zápalové reakcie, najčastejšie v mäkkých tkanivách ako je koža, a uvoľňuje biologicky aktívny amín, ktorý nazývame histamín.

Náš tip: Ak nepatríte k tým, čo trpia alergiou na orechy, potom si určite pomaškrťte na orieškoch značky Infinuty.

Príznaky alergie na orechy

Svojpomocne zistiť alergiu môže byť náročnejšie. Jedným z možných riešení pri skúmaní alergickej reakcie na orechy je zaznamenávať si mierne príznaky, ktoré sa môžu objaviť po pár minútach alebo niekoľkých hodinách. Je potrebné zapisovať si poznámky a opísať symptómy, kedy a kde sa príznaky vyskytujú.

Najznámejšie príznaky u detí a dospelých sú na koži, pretože alergia na orechy spôsobí toxickú reakciu, ktorá dráždi pokožku. Objaví žihľavka, resp. urtikária, svrbenie kože, vyrážky alebo ekzémy. Telo sa týchto alergénov snaží zbaviť, pokožka sa stáva citlivejšou na infekcie, čo pri alergiách na orechy môže viesť k prepuknutiu akné. Ďalšími miernejšími príznakmi je opuch pier, mravčenie v hrdle a na ústach, výtok z nosa, zvieranie hrdla, ťažkosti s rozprávaním, ale aj spomenuté tráviace ťažkosti.

Prvá pomoc pri závažnej alergickej reakcií

Ak máte už diagnostikovaný alergiu na orechy, máte väčšie riziko vzniku závažnejších alergických reakcií. Môže to byť opuch jazyka a hrdla, pretrvávajúci kašeľ, problémy s dýchaním a závrate spôsobené znížením tlaku alebo to môže vyústiť do závažnej anafylaxii, teda anafylaktického šoku – opuch tváre, zmätenosť, rýchly srdcový tep, ale aj kolaps.

Adrenalín v pere - aplikácia pri alergií na orechy

Pri takejto silnej alergií je potrebná prvá pomoc, preto vždy so sebou noste injektor s epinefrínom, teda adrenalín, ktorý sa aplikuje do priameho stehnového svalu, keď osoba leží na zemi. V prípade potreby je možné ho použiť aj cez oblečenie. Ak ani po 5 minútach nedôjde k žiadnej zmene, vyhľadajte lekársku pomoc a znovu podajte adrenalín.

Lyofilizované ovocie ako alternatíva

Trpíte alergiou na orechy, no zároveň radi maškrtíte? Nevadí! Siahnite po klasickom sušenom alebo mrazom sušenom ovocí, ktoré sa nazýva aj lyofilizované. Ide o chrumkavý, no najmä zdravý snack plný vitamínov, antioxidantov a vlákniny, ktorý si možno vychutnať aj v prípade spomínanej alergie na oriešky. 

Môžem byť alergická na všetky orechy?

Alergia na stromové orechy je jednou z najčastejších potravinových alergií u dospelých aj detí. Zahŕňajú ich mandle, vlašské orechy, pekaniové orechy, lieskové oriešky, píniové oriešky. Ak ste alergický na jeden druh stromových orechov, môžete byť alergický aj na iný. V skutočnosti je 25 až 40 percent ľudí alergických na arašidy a taktiež alergických aj na stromové orechy. Takáto alergia sa vyliečiť nedá, preto je potrebné sa stromovým orechom striktne vyhnúť, no pri arašidoch to neplatí.

Iba u približne jednej tretiny obyvateľov s diagnostikovanou alergiou na orechy sa alergia rozšíri aj na arašidy, ktoré sa radia medzi strukoviny. Najlepší spôsob, ako zabrániť reakcii, je vyhnúť sa arašidom aj stromovým orechom. Vyhýbať sa orechom je viac než len ich nejesť. Znamená to tiež nejesť žiadne potraviny, ktoré ich môžu obsahovať ako prísady. Na pomoc pri vyhýbaní sa takémuto jedlu sa ľudia musia oboznámiť s potravinovými alergiami pri čítaní štítkov na baleniach potravín.

Konzumácia orechov počas tehotenstva a u detí

Ak má vaše dieťa reakciu na arašidy alebo orechy, lekár vám položí sériu otázok, aby zistil príčinu alergie. Opýta sa napríklad, aké jedlá jedáva vaše dieťa, či vaše dieťa berie nejaké lieky a či sa mohlo dostať do kontaktu s nejakým bodavým hmyzom. Tieto otázky pomôžu vylúčiť iné stavy, ktoré sa niekedy môžu zamieňať s potravinovými alergiami.

Približne 50 percent detí alergických na jeden stromový orech bude aj na iný stromový orech. Ak reagujú na kešu alebo vlašské orechy, budú aj na pistácie alebo mandle. Alergie na arašidy a stromové orechy sú u mnohých detí celoživotné. Nádejou však ostáva, že celkovo 10 percent detí z tejto alergie vyrastie. Ak jeden z rodičov má alergie, je cca 25 percentná šanca, že aj dieťa bude alergické.

Ak obaja rodičia trpia alergiami, toto číslo sa zvýši na 60 až 70 percent, pretože rozvoj alergií má dosť silnú genetickú zložku. Nedávny výskum naznačuje, že vyhýbanie sa arašidom, keď ste tehotná alebo dojčíte, nechráni vaše deti pred alergiami. Štúdia však zistili, že tehotné ženy, ktoré konzumovali orechy (a neboli na ne alergické) počas tehotenstva, v priemere päťkrát týždenne alebo viac, pomohli znížiť riziko, že ich dieťa alergiu dostane.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/allergies/understanding-tree-nut-allergies#prevention

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/allergic-reactions-emergency-first-aid

https://www.foodallergy.org/living-food-allergies/food-allergy-essentials/common-allergens/tree-nut

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/ask-heidi/nut-allergies.aspx


Publikované: 30.01.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...