Orechové maslá pri chudnutí. Koľko kalórií má mandľové či arašidové?

O orechových maslách ste už čo-to počuli a určite ste ich mali možnosť aj ochutnať. Niektorí si ich dokonca zaradili do svojho každodenného jedálnička. Tí, ktorí tak urobili, obohatili svoju stravu nielen o chutnú, ale najmä zdravú maškrtu.

Príbeh ,,filmovej hviezdy“ v podobe arašidového masla má dlhú a zaujímavú históriu. Za posledných pár rokov sa však sortiment nielen dostal z Ameriky do našich končín, ale rozšíril sa aj o nové druhy. Dnes teda v ponuke nájdeme všetky možné orechová maslá z najrôznejších druhov orechov, od toho najznámejšieho arašidového cez mandľové až po pistáciové či kešu. Ale aj orieškové krémy doplnené obľúbenou čokoládou, kakaom, slaným aj sladkým karamelom...

Raňajky s orechovým maslom vhodné aj pri chudnutí

Kalórie v orechových maslách

Hoci sa väčšina ľudí zdráha ich konzumácie, vyhýbať sa im nemá zmysel. Napriek tomu, že podiel tukov je v orechových maslách vyšší, ide o zdravé tuky, teda nenasýtené mastné kyseliny. Zaradením orieškového masla do každodennej stravy sa vám poďakuje nielen srdce či cievy, ale aj mozog. Okrem toho v nich nájdete veľa vitamínov, minerálov aj antioxidantov.

Samozrejme, ich kalorická aj energetická hodnota je trošku vyššia, avšak naozaj kvalitné maslá vám na váhe nepridajú, práve naopak. Pomáhajú pri redukcii a udržaní váhy a nemusíte sa tak po skončení diéty báť jojo efektu.

Aby ste však nešliapli vedľa, vyberajte si naozaj kvalitné orieškové maslá. To znamená, že by ste v ich zložení nemali nájsť žiadne umelé sladidlá, pridaný cukor či iné dochucovadlá. V takom prípade sa táto pochúťka míňa účinku - možno dobre chutí, ale zdravá určite nebude.

Arašidové maslo

Hoci arašidy patria medzi strukoviny, my, bežní smrteľníci, im radi a hrdo pripisujeme prívlastok orechov. Arašidové maslo má za sebou dlhú a miestami tŕnistú cestu, ktorá sa vinie dejinami už od čias starovekých Inkov. Aké sú však jeho prednosti v súčasnom storočí?

V klasickom 100-gramovom balení má približne 627 kalórií. Tuky tvoria samozrejme okolo 50 gramov, väčšina z nich sú však tzv. dobré tuky. Čo je ale pri arašidovom masle najdôležitejšie, obsahuje zo všetkých orieškových masiel najviac bielkovín – 25-27 gramov. Pýši sa aj vysokým obsahom vlákniny, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu trávenia, či vitamíny B3 a B6, ktoré zas udržiavajú zdravú nervovú sústavu.

Mandľové maslo

Po arašidovom masle sa veľmi rýchlo udomácnilo aj mandľové. 100 g mandľového masla obsahuje približne 650 kalórií. Okrem toho vyniká v obsahu vlákniny a má zo všetkých orechových masiel najmenej sacharidov. Hoci obsahuje o niečo viac tukov než arašidové maslo, v počte bielkovín sa zhodujú.

Aj mandľové má však niekoľko skvelých účinkov pre naše telo. Má antioxidačné účinky, za čo vďačí obsahu vitamínu B9, vitamíny E, B2 a B3 zas prispievajú k zdravému metabolizmu a horčík a draslík podporujú správnu činnosť svalov.

Kešu maslo

Kešu oriešky sú obľúbené po celom svete aj vo svojej ,,surovej“ podobe. Preto sa na pultoch supermarketov objavujú v rôznych variáciách a nájdeme ich aj v podobe lahodného orieškového krému. Má jemnú krémovú konzistenciu, ktorá chutí skvelo nielen samotná, ale dokáže dochutiť najrôznejšie druhy jedál.

Kešu orechové maslo vás na prvý pohľad môže odradiť vyšším podielom sacharidov, než majú ostatné maslá. Vyhýbať sa mu však nemáte prečo. Tieto sacharidy patria medzi komplexné resp. polysacharidy, a tak tvoria súčasť zdravej stravy a pomáhajú energiu uvoľňovať postupne. Za jeho konzumáciu vám budú vďačné kosti, vďaka vitamínu K. Poďakujú sa vám však aj vlasypokožka. Tie udržiava zdravé meď a selén. A čo sa týka kalórií - 100 g kešu masla obsahuje približne 580 kalórií.

Maslo z lieskových orechov

Zdravým variantom, ktorý vám pripomenie chuť známych sladkostí je maslo z lieskových orieškov. V rámci nutričných hodnôt sa veľmi nelíši od masla z kešu orechov, má však o niečo viac kalórií (cca 650 kalórií na 100g).

Avšak, vyniká v obsahu vitamínov B1 a B9. Môžete sa na neho teda spoľahnúť pri udržiavaní zdravého srdca, pri zvládaní stresu či pri potrebe doplnenia energie. Rovnako vyšší obsah železafosforu prispievajú k dobrej nálade a udržiavajú zdravé zuby a kosti.

Druhy orechových masiel s orechmi

Pistáciové maslo

Pochúťka pre kráľov a kráľovné. Aj takto možno vykresliť dnes veľmi obľúbené pistácie. V minulosti sa totiž podávali iba šľachte a bežní ľudia sa k nim dostávali len ťažko. Dnes ich však, podobne ako iné orechy, nájdete na pultoch supermarketov v rôznych variáciách – lúpané aj nelúpané, solené aj nesolené a dokonca aj ako orechové maslo.

Pistáciový krém vyniká najmä obsahom bielkovín, kde si môže podať ruku s arašidovým maslom. Najväčšou prednosťou je však vplyv na psychické zdravie. Vitamín B1, B6, meď, horčík a cholín pomáhajú pri fungovaní mozgu, pri potrebe koncentrácie, znižujú únavu, zvyšujú schopnosť učiť sa a veci si zapamätať.

Orechové maslo, diéta a chudnutie

Môžu sa jesť orechové maslá pri chudnutí? Odpoveď je jednoznačne áno. Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú, že zaradenie orechov, či už tých čerstvých alebo spracovaných v podobe orechových masiel, priaznivo ovplyvňuje redukciu hmotnosti. Ich najväčšou výhodou je totiž to, že sú ľahko stráviteľné, teda podporujú metabolizmus. Navyše dodávajú telu potrebnú, najmä dlhodobú, energiu a prispievajú k zdravému fungovaniu celého tela. Taktiež obsahujú významné množstvo bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pri budovaní svalstva, ale aj pri chudnutí.

Samozrejme, ako to platí pri všetkom, netreba to s nimi preháňať. V primeranom množstve si ich však môžete vychutnať ako len chcete, lyžičkou alebo s pečivom, ako dochucovadlo pri raňajkách či šalátoch a dokonca aj ako súčasť dezertov - výber je len na vás.


Publikované: 12.08.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Cena píniových orechov je vyššia. Skúste však obľúbené recepty
Cena píniových orechov je vyššia. Skúste však obľúbené recepty

V dnešnom článku vám prezradíme, čím sú píniové orechy také výnimočné, prečo by ste ich mali zaradiť do jedálnička a aj spôsob, akým si ich môžete pridať do vašich obľúbených jedál.

Makadamové orechy plné vitamínov a bielkovín. Aké sú ich účinky?
Makadamové orechy plné vitamínov a bielkovín. Aké sú ich účinky?

Makadamové orechy sú často označované za tie najzdravšie. Obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, vitamínov aj minerálov a majú preukázateľne priaznivé účinky pre naše zdravie. V...

Vlašské orechy - účinky na zdravie, vitamíny, skladovanie
Vlašské orechy - účinky na zdravie, vitamíny, skladovanie

Predstavujeme vám dobre známy vlašský orech tak, ako ho nepoznáte. Dozviete sa o jeho účinkoch na zdravie a aj to, ako skladovať lúpané či orechy v škrupine.