Zeleninové aj ovocné detské kapsičky - najlepšie sú bez pridaného cukru

Základom zdravého vývoja každého bábätka je kvalitná strava v podobe materského mlieka, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, minerály aj vitamíny. Teda okrem vitamínu D, ten sa preto novorodencom podáva v podobe výživových doplnkov. Po pár mesiacoch však prichádza na rad téma prvých príkrmov ... 

Kvalitná detská kapsička

Kedy začať s príkrmom?

Prikrmovanie je individuálne u každého dieťaťa. Vo všeobecnosti hovoríme o 6. mesiaci, nedojčené deti však potrebujú príkrm už od 4. mesiaca. V tomto období už dieťatku nepostačuje materské mlieko či dojčenská výživa, a tak potrebuje potrebné živiny, minerály, vitamíny a energiu prijímať pomocou inej stravy. A hoci začiatok príkrmov vyzerá na prvý pohľad komplikovanie, naozaj sa ho nemusíte obávať. Dieťa totiž dostane všetko, čo potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj, začne postupne objavovať a rozvíjať chuťové poháriky a rovnako cvičiť prežúvanie stravy.

Aké príkrmy sú vhodné?

Najideálnejšou voľbou je samozrejme domáca strava. Nie vždy sa nám však podarí byť v čase príkrmu doma a preto je vhodné poobzerať sa po alternatívach, ktoré sa dajú kúpiť.

Úplne najvhodnejšie sú rôzne ovocné alebo zeleninové pyré, ktoré sa stali zároveň najobľúbenejšími a dnes ich na trhu nájdu rodičia v nespočetnom množstve variantov. Zdravé detské kapsičky alebo aj taštičky sú veľmi praktické a môžete ich mať so sebou aj na cestách či pri prechádzke. Nielen, že zasýtia, sú aj veľmi chutné. Zo začiatku, najmä u bábätiek mladších ako šesť mesiacov, treba staviť na jednoduchosť.

Prísady, resp. zloženie detských kapsičiek by nemalo byť ,,prešpekulované“. Po zavedení prvých potravín stačí, ak je pyré vyrobené z dvoch druhov ovocia či zeleniny, prípadne môžete siahnuť aj po ich kombináciách. Po šiestom mesiaci môžeme postupne začať pridávať kapsičky s viacerými druhmi ovocia a zeleniny. Určite sa však zo začiatku vyhnite alergénom v podobe citrusov, exotického ovocia, orechov či mliečnych výrobkov. Na balení kapsičiek nájdeme vekové odporučenie (6+, 9+, 12+ a pod.), ktoré rodičovi pomôže zorientovať sa, či je daná potravina vhodná aj pre jeho dieťa.

Dôležitá je aj konzistencia a dávkovanie

Okrem prekombinovaných chutí sa treba mať na pozore aj pred konzistenciou. Do šiesteho mesiaca je najideálnejšou voľbou tekutá konzistencia bez hrudiek a tvrdších surovín. Na trhu nájdeme množstvo druhov detských kapsičiek - ovocné pyré, zeleninové pyré, ovocno-zeleninové kombinácie a dokonca aj kombinácie s müsli či ovsenými vločkami. S takýmito tvrdšími surovinami treba chvíľku počkať.

S množstvom to takisto netreba preháňať. Prikrmovanie začína pomaly a postupne, malými lyžičkami, ktoré tvoria len malú časť z dennej stravy. Doménou jedálnička niekoľko mesačných bábätiek by malo byť najmä materské mlieko či dojčenská strava. Zo začiatku preto dieťa nenúťte zjesť celú kapsičku naraz. Rozdeľte si ju pokojne na dva dni a skúšajte bábätko kŕmiť jednou lyžičkou pyré pred dojčením. Zvyšok dávky si môžete užiť vy :)

Zdravé detské kapsičky z ovocia aj zeleniny

Ako vybrať tie najlepšie?

Základom správneho vývoja dieťaťa je jednoznačne kvalitná strava bohatá na všetky živiny, minerály a vitamíny. Určite žiaden rodič nechce svoje dieťa kŕmiť chemickými prísadami, farbivami, konzervantmi či množstvom cukru. Je preto veľmi dôležité, aby ste si pri výbere dali na takéto látky pozor a starostlivo si prečítali zloženie daného príkrmu. Určite siahajte po BIO výrobkoch a detských kapsičkách bez cukru.

Ovocné pyré na všetky spôsoby

Detské ovocné kapsičky sú jedny z najobľúbenejších nielen u rodičov, ale aj u detí. Sú chutné, sladučké a zdravé. Na výber je naozaj nespočetné množstvo príchutí. Od tých bežných, ako je banán, jablko, hruška či marhuľa až po tie exotické s kiwi, mangom, papájou či granátovým jablkom.

Vhodnou alternatívou od štvrtého mesiaca sú napríklad kapsičky pre deti od Ella’s kitchen, českej značky Ovocňák alebo kapsičky britskej značky Organix. Týchto výrobcov spája kvalita - v ich produktoch nenájdete žiaden pridaný cukor, soľ, ,,éčka ... Vybrať si môžete z rôznych príchutí a rôznych zaujímavých kombinácií v spojení napríklad s vanilkou. V našej ponuke objavíte množstvo ovocných pyré aj pre staršie deti.

Detské zeleninové kapsičky

Okrem vitamínov z ovocia, sú určite dôležité aj tie zo zeleniny. Preto sa nemusíte spoliehať iba na jeden druh kapsičiek. Aj tých zeleninových je na trhu veľké množstvo, z ktorého si určite vyberiete. Brokolica, hrášok, tekvica, mrkva či dokonca sladký zemiak? V tomto prípade sa chuťovým pohárikom medze nekladú a vaše dieťa bude mať okrem chutného a zdravého jedla aj nové zážitky.

Ovocno-zeleninové potešenie

Objavovanie tých správnych chutí by sa nemalo obmedzovať len na jeden druh potravín. A tak sa môžete spoľahnúť na to, že chutné vitamínové bomby v podobe detských kapsičiek sú na trhu aj v ovocno-zeleninových variantoch.

V tomto prípade môžete vhodné alternatívy pre deti od 4. aj 6. mesiacov nájsť už pri spomínanej značke Ella’s kitchen, kde objavíte zaujímavé spojenie tekvice, mrkvy, jablka a slivky, či dokonca ,,zelenú“ verziu v podobe brokolice, hrášku a hrušky.

Kedy je vhodný čas aj na ostatné druhy?

Okrem bežných ovocných a zeleninových detských kapsičiek môžete nájsť aj pyré s tvarohom, mliekom, jogurtom či už spomínanými ovsenými vločkami. Tie sú však vhodné pre deti až od jedného roka. A to najmä pre svoju chrumkavú zložku, ktorú ešte menšie deti nemajú možnosť poriadne požuť.

V tomto prípade však rovnako pozerajte na zloženie a vyhýbajte sa všetkým nežiaducim látkam, ktoré by sa v takýchto kombináciách mohli ľahko skryť. Bio kapsičky, bez pridaného cukru, konzervantov a iných prísad sú ideálnou voľbou pri prikrmovaní, resp. pri chutnom dezerte u starších detí.

Ovocné a zeleninové taštičky pre deti


Publikované: 05.02.2024

Mohlo by vás tiež zaujímať
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...