Chudnutie s bielkovinovou diétou - ktoré potraviny sú povolené?

Téma chudnutia rezonuje v spoločnosti nepretržite. Diétne a cvičebné programy od výmyslu sveta, osvedčené aj neosvedčené rady ako na to a kopec ďalších tipov na chudnutie. Nie všetky však fungujú a nie všetky sú pre naše telo aj prospešné. Jednou z tých efektívnejších, ale aj zdravších diét je práve bielkovinová.

Bielkoviny sú totiž pre náš organizmus dôležité hneď vo viacerých smeroch. Ich úlohou je zabezpečovať správny rast kostí a svalov, podporujú metabolizmus, ovplyvňujú aj správne fungovanie hormónov, sú tiež nevyhnutné pre imunitný systém a zabezpečujú prenos látok v organizme.

Prečo je také dôležité mať ich zaradené v dostatočnom množstve v jedálničku? Proteíny sú zložité látky tvorené aminokyselinami, ktoré sa v našom tele rozložia a plnia svoje úlohy. Tieto aminokyseliny delíme na esenciálne a neesenciálne. V tomto prípade sú dôležité najmä tie esenciálne, ktoré si telo nevie samo vytvoriť, a tak ich musíme prijímať z potravy.

Potraviny v bielkovinovej diéte

Čo je bielkovinová diéta?

Ako už aj samotný názov hovorí, ide o diétu, v ktorej prevládajú bielkoviny. Naopak, príjem sacharidov sa v tomto prípade redukuje na minimum. Tuky sú tiež prijímané v menšom množstve a mali by ste ich prijať približne 100 gramov za deň. Samozrejme, hovoríme o zdravých tukoch. Pri správnom nastavení bielkovinovej diéty sa telo prepne do stavu, v ktorom začne spaľovať tukové zásoby, ktoré telu dodajú ešte viac energie. Nemusíte sa ale báť o stratu svalov, práve naopak.

Výhody bielkovinovej diéty

Je mimoriadne vhodná nielen pre aktívnych športovcov, ale aj pre tých rekreačných, úbytok na hmotnosti je zaručený a nemusíte na výsledky čakať nekonečné mesiace. Je pre telo, tak-povediac, prirodzená a nemusíte sa báť nežiaducich účinkov. Pomôže vám však nielen schudnúť, ale aj udržať telo zdravé a v kondícii. Už po pár týždňoch sa dostaví nielen úbytok tuku, ale môžete sa tešiť aj na zdravé a lesklé vlasy, žiarivú pleť, pevné nechty a u žien aj úpravu menštruácie.

Veľkou výhodou je, že bielkovinová diéta je mimoriadne sýta. Preto nehrozí prejedanie a nebudete počas nej pociťovať hlad. Plusom je aj to, že na ňu nepotrebujete žiadne špeciálne potraviny, diéta je pestrá a chutná.

Bielkovinová diéta – jedálny lístok

Najlepším zdrojom bielkovín je, samozrejme, mäso. Nie však mastné a tučné, ale chudé, napríklad kuracie, morčacie prípadne hovädzie. Ďalším zdrojom bohatým na bielkoviny a zdravé tuky sú mliečne výrobky – jogurty, tvaroh a syry.

Živočíšne bielkoviny uzatvárajú vajcia. Samozrejme, treba dbať aj na dostatočný príjem zeleniny. Určite do svojho jedálnička zaraďte aj strukoviny, oriešky a semienka. Naopak, vyhýbajte sa pečivu, ktoré je plné sacharidov. Aby ste však prijali aj dostatok zdravých tukov, nezabúdajte na ryby a morské plody. Bielkovinová diéta má na internete nespočetne mnoho receptov, z ktorých si určíte vyskladáte to pravé pre seba.

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín z nute.sk

Nevýhody a nežiaduce účinky

Ako to už býva zvykom, všetko má svoje pre aj proti. V prvom rade treba podotknúť, že bielkoviny sú síce zdravé a pre náš organizmus potrebné, avšak telo ich veľmi dlho trávi. To môže spôsobovať pocit plnosti a zápchu. Viete sa však tomuto nežiaducemu účinku veľmi jednoducho vyhnúť – stačí do jedálnička doplniť dostatok vlákniny a vody.

Jednou z nevýhod je aj únava. Prvé dni tejto diéty, najmä pre ľudí, ktorí boli zvyknutí na vyšší príjem sacharidov, sú mimoriadne náročné. Môžete zo začiatku pociťovať únavu aj celkovú slabosť. Ak však tento počiatočný stav prekonáte, budete sa neskôr cítiť oveľa lepšie, zdravšie a budete mať určite viac energie, ako pri zvýšenom príjme sacharidov.

Pre koho je bielkovinová diéta vhodná a pre koho nie?

Takýto druh stravovania je vhodný v podstate pre všetkých, ktorí chcú schudnúť a netrpia vážnymi zdravotnými ťažkosťami.

Naopak, vyhýbať by sa jej určite mali ľudia trpiaci cukrovkou, ochoreniami vnútorných orgánov, napríklad obličiek či pečene. Prečo práve bielkovinová diéta a obličky? Dôvod je jednoduchý. Pri spracovaní bielkovín totiž obličky pracujú oveľa viac. Preto, ak vaše obličky nefungujú správne, bielkovinovej diéte sa vyhnite. Určite by ju nemali držať ani tehotné a dojčiace ženy.

Problém s touto diétou by mohli mať tiež vegetariáni a vegáni. Rastlinná strava totiž neobsahuje až také vysoké množstvo bielkovín ako tá živočíšna. Dá sa to, avšak je mimoriadne náročné zvýšený obsah bielkovín nahradiť iba rastlinnými zdrojmi.

Strava bohatá na bielkoviny (proteíny)

Skúsenosti s bielkovinovou diétou

Ľudia, ktorí ju vyskúšali môžu potvrdiť, že naozaj funguje. Viacero ľudí hovorí o tom, že sa cítili nielen krajšie, ale aj zdravšie a plní energie. Niektorí dokázali, vďaka správne nastavenému jedálničku a cvičebnému programu, behom mesiaca schudnúť aj 10 kíl.

Nie je to však iba o strave. Dôležitý je aj pravidelný pohyb. Výhodou je, že jo-jo efekt sa síce môže dostaviť, avšak bielkovinovú diétu môžete držať dlhodobo bez toho, aby priniesla nejaké nežiaduce výsledky alebo zhoršenie zdravotného stavu. Ak si ju teda správne nastavíte, vydržíte, zmeníte svoj životný štýl a budete sa pravidelne hýbať, žiaden jo-jo efekt vám nehrozí.


Publikované: 06.12.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...