Zdravé proteínové tyčinky pre cyklistov i bežcov. Pred či po cvičení?

O proteínových tyčinkách sa toho povedalo už veľa. Mnohí nimi nahradili nezdravé sladkosti, aby zahnali chuť na hriešne maškrtenie prijateľnejšou formou. O ich popularite svedčí nielen množstvo rôznych druhov, ale aj obľúbenosť naprieč celou spoločnosťou. Či už ide o každodenných maškrtníkov alebo ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, proteínové tyčinky sú vhodné pre každého...

Najviac ich však vyhľadávajú športovci. Je jedno, či preferujete kardio alebo silové tréningy. Siahnuť po proteínovej tyčinke nie je hriech v žiadnom prípade. Je tu však mnoho otázok, ktoré zostávajú nezodpovedané. Kedy, koľko a aké?

Proteínová tyčinka pri byciklovaní

Proteínové tyčinky - áno alebo nie?

Odpoveď je určite ÁNO! Aktívni aj rekreační športovci – je úplne jedno ako často a aký druh športu robíte, dôležité je pri proteínových tyčinkách sledovať ich zloženie a nutričné hodnoty. Ako pri všetkom, aj tu platí, že kvalita tvorí základ...

Najdôležitejším ukazovateľom sú práve proteíny, resp. bielkoviny, po ktorých dostali tieto tyčinky aj názov. Tie najlepšie obsahujú okolo 20-30 gramov bielkovín. Samozrejme, dôležitý je aj pôvod tejto bielkoviny. Ideálnou voľbou je živočíšna bielkovina, teda srvátka. Práve tá pomáha postupnému uvoľňovaniu energie a najlepšie zasýti. Zároveň podporuje ukladanie energie do svalov a nie do tukov. Ak vám pri živočíšnych proteínoch bránia intolerancie, alergie alebo vegánstvo, môžete siahnuť po rastlinnom proteíne zo sóje.

Ďalším dôležitým ukazovateľom sú sacharidy. Tie by určite nemali tvoriť viac percent ako proteíny. Vyhnúť sa im pri proteínových tyčinkách úplne nedá, ale to by ani nebolo vhodné. Aj sacharidy totiž pri športe pomáhajú telu fungovať a dodávajú mu potrebnú energiu. Pri tyčinkách sledujte, či množstvo sacharidov nepresahuje 25 gramov. Toto množstvo by však z väčšej časti mali tvoriť polysacharidy.

V neposlednom rade tuky. Palmový olej je nezdravý v akýchkoľvek jedlách, preto sa mu vyhnite aj pri výbere proteínovej tyčinky. Namiesto toho hľadajte v zložení zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny v podobe orechových masiel, ľanových semienok či repkového oleja.

Proteínové tyčinky pred alebo po cvičení?

Obrovskou výhodou proteínových tyčiniek je ich praktickosť. Môžete ich nosiť pri sebe kdekoľvek ste, či už na túre alebo v posilňovni a nad ich konzumáciou takisto nemusíte príliš premýšľať.

Siahnite po nej, keď chcete zahnať chuť na sladké. Alebo vtedy, keď sa už nestíhate pred tréningom plnohodnotne najesť. Siahnite po nej aj na dlhej túre, pri vytrvalostnom behu či celodennej cyklistike. Dodá vám energiu, zasýti vás a s užitočným spája aj príjemné maškrtenie.

Koľko ich môžeme zjesť?

Hoci pri výbere tej správnej a kvalitnej tyčinky určite urobíte pre svoje telo správne rozhodnutie, neznamená to, že ich môžete jesť koľko srdce ráči. Určite to s nimi netreba preháňať.

Pre aktívnych športovcov je vhodné konzumovať jednu proteínovú tyčinku denne. Pre tých rekreačných jednu 3-4x do týždňa a pre ľudí, ktorí nešportujú postačí 1ks dvakrát týždenne.

Bezlepkové, vegan aj nízkokalorické proteínové tyčinky

Medzi celosvetovo najznámejšie a najobľúbenejšie patria určite proteínové tyčinky od značiek Barebells či Nutrend, ktoré nájdete aj na našom e-shope. Môžete si vybrať z množstva variácií, príchutí aj veľkostí. Siahnite po klasike a vychutnajte si dokonalé spojenie arašidov v tyčinke od Barebells - Protein Bar Slaný Arašid. Alebo vyskúšajte ,,vytunené“ pecky od Nutrend v kolekcii chutných dezertov – Panna Cotta, Čokoládové Brownies alebo Pomarančovo-kokosový koláč.

Ani naša vlasť či naši bratia nezaostávajú. Spomedzi českých výrobcov vyniká spoločnosť LifeLike, ktorá svojej povesti neostala nič dlžná a po tvrdej drine pri zostavovaní tých najkvalitnejších výrobkov priniesla na trh naozaj mimoriadne pochúťky. Od ovocných cez orieškové až po rôzne kombinácie chutí... Z ich ponuky proteínových tyčiniek si určite vyberiete.

Slovenské proteínové tyčinky predstavuje značka Mixit, ktorá používa pri výrobe svojich zdravých potravín kvalitné a lokálne suroviny. Datle, čerešňa, čučoriedka, kokos, kešu, arašidy, mandle... Obyčajné aj bez lepku. Všetko, na čo si spomeniete nájdete práve pri tejto značke.


Publikované: 29.11.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...

Zdravé ovocie v čokoláde.  Ako si vybrať najlepšie?
Zdravé ovocie v čokoláde. Ako si vybrať najlepšie?

Ak patríte medzi milovníkov zdravej a vyváženej stravy, možno ste sa už stretli s názorom okolia, že váš jedálniček musí byť fádny a bez chuti. To však vôbec nie je pravda! Ochutnajte...