Ktoré orechy sú najzdravšie? Makadamové, mandle, pistácie aj vlašské orechy

Čo nesmie chýbať v zdravej strave? Orechy. Jednoznačná odpoveď pre všetkých, ktorí sa zdravo stravujú a dbajú na správne fungovanie svojho tela. Veľa ľudí sa im však vyhýba, a to najmä v prípade, keď chcú schudnúť. Avšak, napriek vyššiemu obsahu tukov v orechoch je ich vyradenie z jedálnička skôr chybou, než správnym rozhodnutím. Tuky obsiahnuté v orechoch sú totiž zdravé a nijakým spôsobom vám nepridajú kilá na váhe. Naopak, môžu vám pri chudnutí pomôcť. Zasýtia, zaženú chuť na nezdravé maškrty a dokonca sa starajú aj o vaše zdravie. Konzumácia orechov má nespočetne veľa zdravotných benefitov, ktoré sa sústreďujú na zdravý kardiovaskulárny systém, mozog, trávenie či dokonca aj psychické zdravie.

Rôzne druhy zdravých orechov

Ktoré orechy sú najlepšie?

Sú teda oriešky naozaj také zdravé? Určite áno. Každý druh orechov má však svoje vlastné kvality a prispieva k inému zdravotnému benefitu. Určiť, ktorý orech je ten najzdravší sa však jednoznačne nedá. Niektorí tvrdia, že sú to mandle, iní vlašské orechy a ďalší zas ospevujú tie exotickejšie makadamové. Pripísať teda prvenstvo len jednému druhu by bolo skôr na škodu. Každý má totiž svoje vlastnosti a najlepšie je konzumovať viacero druhov na pravidelnej báze. Pozrieme sa teda na to, aké benefity majú jednotlivé orechy a priblížime si aj ich výživové hodnoty.

Kešu oriešky aj pre diabetikov

Jemná krémová sladkastá chuť kešu orieškov zláka každého maškrtníka. Lahodné kešu oriešky však vynikajú aj inými dôležitými benefitmi. Nízky obsah cukru teší nielen diabetikov, ale aj tých, ktorí sa cukrovke chcú vyhnúť. Pomáhajú totiž znižovať hladinu cukru v krvi, a tak pôsobia aj ako prevencia pred rozvinutím tejto nepríjemnej choroby.

Antioxidanty a vláknina zas prispievajú k správnemu fungovaniu tráviaceho systému aj k ochrane pred voľnými radikálmi. Štúdie preukázali aj ich vplyv na kardiovaskulárny systém. Čím však vynikajú najviac? Obsahom medi. Tá podporuje imunitný systém a zdravý vývoj mozgu. No a čo vitamíny? Aj tých majú kešu oriešky dostatok a dokážu tak udržiavať v skvelej kondícii kosti a svaly.

Cesta za krásou vďaka jednej hrsti kešu orieškov? Odpoveďou je magnézium. To v kešu orieškoch nájdeme v bohatom množstve, a tak pomáhajú udržiavať zdravé vlasy, nechty aj pokožku.

Mandle plné bielkovín

Nesporne jedny z najobľúbenejších orechov sú mandle. Je to pre ich lahodnú chuť, ale aj benefity, ktoré so sebou prinášajú. Ide o oriešky, ktoré majú vysoký obsah proteínov. Prvenstvo však má dôležitý minerál - vápnik. Toho obsahujú totiž mandle najviac zo všetkých orechov. Rovnako v nich nájdeme aj vysoký obsah fosforu, draslíka či železa.

Okrem minerálov však disponuje aj vysokým obsahom vitamínov. Najmä vitamínu E, ktorý patrí medzi najdôležitejšie antioxidanty. Pomôžu vám teda telo vyčistiť od škodlivých látok, ale rovnako vám aj pridajú na kráse. Antioxidanty totiž spomaľujú proces starnutia.

Pozrime sa však na o niečo dôležitejšie benefity - zdravotné. Látky obsiahnuté v mandliach totiž preukázateľne znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, vďaka funkcii rozkladu nezdravého cholesterolu. Vysoký obsah vápnika zas podporuje správne trávenie a funkciu čriev a prispievajú aj k redukcii hmotnosti.

Píniové oriešky aj pri chudnutí

Netradičné píniové oriešky možno nie sú až tak známe, vo vašom jedálničku by si však miesto nájsť mali. Pýšia sa najmä nízkym obsahom kalórií, v porovnaní s inými orechami, čím pomáhajú redukovať hmotnosť. Okrem chudnutia však, podobne ako napríklad kešu, prispievajú ku krásnej pleti, silným vlasom a nechtom. Tieto účinky majú na svedomí vitamíny a minerály zastúpené v týchto orechoch v bohatom množstve.

Zdravé srdce, kosti aj podpora imunity. Aj toto všetko vám môžu exotické píniové semienka ponúknuť. Vitamín E a K, mangán, horčík meď aj zinok. Vitamínovo-minerálový kokteil podporuje zdravý cholesterol a naopak, nezdravý znižuje. Vypĺňa a posilňuje kosti a zabezpečuje aj rast chrupaviek.

Cesta k psychickému zdraviu. Aj v tomto vám dokážu píniové orechy pomôcť. Sú totiž bohatým zdrojom železa, horčíka, zdravých tukov aj bielkovín. Tieto zložky pomáhajú predchádzať únave, stresu, úzkostiam aj depresii a upokojujú nervový systém.

Zdravé pistácie plné vitamínov

Kto by už len neobľuboval tieto chrumkavé zelenkasté oriešky? Jednoznačne patria k tým najobľúbenejším a bohato sa konzumujú nielen samostatne, ale aj v dezertoch. Zo zdravotného hľadiska sú mimoriadne bohaté na vitamín A, E, B1 a B6, draslík, vápnik, meď či železo. Prispievajú tak k zníženiu krvného tlaku, zdravému fungovaniu kardiovaskulárneho systému a udržiavajú v dobrej kondícii nervový systém, imunitu aj oči.

Čo ste však možno netušili je, že pistácie patria medzi výrazné afrodiziaká. Vedecké štúdie potvrdili, že pravidelným konzumovaním dokážu zvýšiť mužskú vitalitu až o 50 %.

Pistácie v škrupine

Vlašské orechy = bohatý zdroj vlákniny

V našich končinách najznámejšie vlašské oriešky, pripomínajúce mozog v škrupinke, sa netešia svojej obľube len tak náhodou. Vysoko cenené sú najmä vďaka vysokému obsahu omega mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Rovnako veľké množstvo vlákniny priaznivo ovplyvňuje trávenie.

To však nie je zďaleka všetko. Čo ste o nich možno netušili je, že prispievajú aj ku kráse. Vitamín A, B1, B6, kyselina listová, meď a minerály prispievajú k zdravej pokožke, vlasom aj nechtom. Dokážu dokonca zmierniť stres a priaznivo pôsobia aj na sexuálnu potenciu.

Makadamové orechy pre celkové zdravie

Hoci sa nájde len málo ľudí, ktorí oriešky radi nemajú, tieto si obľúbi naozaj každý. Exotické makadamové orechy sú síce v našich končinách o niečo menej známe, ich obľúbenosť vzrastá vesmírnym tempom. A niet divu! Hoci disponujú asi najvyšším podielom tukov, nemusíte sa im vyhýbať. Okrem toho, že ide o zdravé tuky, ktoré majú za úlohu udržiavať vaše srdce v dobrej kondícii, podporujú aj postupné uvoľňovanie energie, a tým vás zasýtia na dlhú dobu.

Majú dokonca aj protizápalové účinky, sú vhodné pre diabetikov, chránia pred voľnými radikálmi a tým znižujú riziko rakoviny a vysoký obsah vlákniny zabezpečuje správne trávenie.

Lieskovce znížia cholesterol

Aj lieskové oriešky oslavujú svoje prvenstvo. A to najmä v obľúbenosti. Cez ich prirodzenú sladkastú krémovú chuť v surovom stave, cez lieskovcové maslá a krémy až po súčasť mnohých sladkostí a dezertov. Svoje čestné miesto v jedálničku majú však aj pre blahodarné účinky na naše telo.

Vynikajú najmä obsahom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a udržiava tráviaci trakt zdravý. Pomáhajú znižovať cholesterol, krvný tlak a cukor v krvi. Dokonca predchádzajú či pomáhajú liečiť zápaly. V čom sa však tak výrazne odlišujú od iných orieškov? Elixír plný vitamínov a minerálov z nich robí účinného obrancu v boji proti stareckej demencii.

Arašidy zaženú chuť na sladké

Arašidy nechýbajú takmer v žiadnej domácnosti, či už v ich prirodzenom stave, pražené, solené alebo ako súčasť obľúbeného arašidového masla. Ich obľúbenosť však určite nie je zapríčinená len chuťou.

Okrem priaznivého vplyvu na kardiovaskulárny systém či trávenie sú skvelé na zasýtenie a teda aj pri chudnutí. Áno, je to možno prekvapivé, ale arašidy vám naozaj môžu pomôcť pri redukcii hmotnosti najmä vďaka vysokému obsahu bielkovín, ktoré vás nasýtia a takisto pomáhajú zahnať chuť na sladkosti. Slúžia ako prevencia pred Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, keďže prekrvujú mozog.


Publikované: 18.10.2023

Mohlo by vás tiež zaujímať
Cena píniových orechov je vyššia. Skúste však obľúbené recepty
Cena píniových orechov je vyššia. Skúste však obľúbené recepty

V dnešnom článku vám prezradíme, čím sú píniové orechy také výnimočné, prečo by ste ich mali zaradiť do jedálnička a aj spôsob, akým si ich môžete pridať do vašich obľúbených jedál.

Makadamové orechy plné vitamínov a bielkovín. Aké sú ich účinky?
Makadamové orechy plné vitamínov a bielkovín. Aké sú ich účinky?

Makadamové orechy sú často označované za tie najzdravšie. Obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, vitamínov aj minerálov a majú preukázateľne priaznivé účinky pre naše zdravie. V...

Vlašské orechy - účinky na zdravie, vitamíny, skladovanie
Vlašské orechy - účinky na zdravie, vitamíny, skladovanie

Predstavujeme vám dobre známy vlašský orech tak, ako ho nepoznáte. Dozviete sa o jeho účinkoch na zdravie a aj to, ako skladovať lúpané či orechy v škrupine.