Ivan Pózel z Infinuty: Pôvod orechov spôsobí výrazný rozdiel v kvalite

Slovenská značka INFINUTY ponúka kvalitné oriešky, vyšperkované orechové maslá, ale aj obľúbené proteínové ovsené kaše. Na našom trhu patrí k najkvalitnejším výrobcom, čo potvrdzuje aj titul “Great Taste Producer”. Možnosť popýšiť sa oceneniami na Great Taste Awards vo Veľkej Británii je totiž v našich končinách pomerne výnimočné.

Slovenská značka Infinuty

Ivan Pózel, zakladateľ značky INFINUTY, nám v dnešnom rozhovore prezradí nielen to, čím sa líšia lacné orechy od tých "prémiových", ale aj to, aké výrobky majú zákazníci najradšej.

Čo vás inšpirovalo k založeniu eshopu, ktorý sa špecializuje na predaj zdravých orieškov a orechových masiel? Aké boli vaše hlavné motivácie?

Tá išpirácia prišla tak trochu neplánovane a nečakane. Celkom aktívne sa venujem športu a jednou z mojich obľúbených potravín boli vždy orieškové maslá. Problém ale bol, že som na Slovensku nevedel nájsť také, ktoré by mi vyhovovali. Či už konzistenciou, zložením, alebo samotnou chuťou. A keď som konečne na nejaké natrafil, tak tam bol veľký problém dopátrať sa napríklad ku krajine pôvodu orechov, čo v mojich očiach dosť výrazne znižovalo kvalitu samotného produktu.

Tak som sa rozhodol, že si skúsim nakúpiť vlasné orechy a vyrobiť orieškové maslá sám. No a po pár nevydarených pokusoch som konečne “receptúru” vyladil tak, že som bol spokojný. Následne sa nejak v mojom bývalom zamestnaní rozšírilo, že si takéto orieškové nátierky vyrábam a postupom času si ich odo mňa začalo kupovať čoraz viac kolegov a ich známych. A vtedy som si povedal, že ok, veď skúsim to robiť oficiálne :)

Ako si vyberáte oriešky (a ďalšie produkty), ktoré predávate? Existujú špecifické kritériá, ktoré musia spĺňať?

Na toto máme už od úplných začiatkov jednoduchý spôsob. Skúšame. Našimi rukami a ústami už prešlo také kvantum rôznych druhov od nespočetného množstva dodávateľov, že už vieme posúdiť, či sú orechy kvalitné alebo nie.

Dôsť dôležité je pre nás to, z akej krajiny orechy pochádzaju. Tam sú totiž najväčšie rozdiely v kvalite a chuti.

Slovenské orechové maslá značky Infinuty

Aké sú hlavné rozdiely v kvalite medzi lacnými orechmi v supermarkete a orieškami, ktoré ponúkate vy? 

Ako som už vyššie spomenul, výrazný rozdiel v kvalite spôsobí predovšetkým pôvod orechov. Niektoré krajiny ich pestujú od nepamäti, majú na ne vhodné klimatické podmienky a tiež veľmi záleží od typu pôdy.

Na druhej strane, sú krajiny, kde sa niektoré druhy orechov pestujú účelovo a vo veľkom, len kvôli zisku. Takým sa snažíme vyhýbať.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je proces spracovania, či už praženia alebo aj samotného uskladnenia orechov. Tam si dávame záležať na tom, aby sme striktne dodržiavali všetky postupy a zabránili tak akémukoľvek zhenodnoteniu samotného plodu.

Spolupracujete aj s lokálnymi farmármi alebo výrobcami?

Áno, takmer od úplného začiatku spolupracujeme s jedným lokálnym gréckym farmárom, od ktorého nakupujeme predovšetkým pistácie, mandle, arašidy a občas aj lieskové orechy. Ďalej máme spoluprácu s jedným slovenským pestovateľom, ktorý má farmy v Keni, kde pestuje makadamové orechy a kešu.

Ktoré sú vaše najpredávanejšie produkty a prečo si myslíte, že sú medzi zákazníkmi obľúbené?

Medzi najpredávanejšie patrí úplne klasické 100%-né arašidové maslo. Pravdepodobne je to kvôli tomu, že je medzi ľudmi najznámejšie a vedia, ako ho používať.

Ďalej je to určite 100% pistáciové maslo a po novom viacere čokoládové orieškové maslá.

Z orechov sú to určite mandle, pistácie a píniové orechy.

Orechy a orechové maslá Infinuty

Aké opatrenia prijímate, aby bol váš obchod a produkty čo najviac udržateľné?

Už od začiatku sa snažíme používať recyklovateľné obaly. Na orieškové maslá používame sklo, balíme do recyklovateľných krabíc, dokonca aj lepiace pásky sú papierové.

Čo sa týka samotných produktov, nepoužívame palmový olej, snažíme sa dbať na pôvod orechov a na férové podmienky ich pestovania, a napríklad pri kokosovom oleji, ktorý používame, máme od dodávateľa garanciu, že pri zbere kokosových orechov neboli využívané opičky. :)

Vaše 100 % pistáciové maslo bolo vyhlásené za najlepšie pistáciové maslo na svete pre rok 2019. Akými ďalšími úspechmi sa viete pochváliť?

Áno, naše 100% pistáciové maslo svojho času získalo 3 zlaté hviezdy na Great Taste Awards vo Veľkej Británii, čo mu ten rok zabezpečilo označenie najlepšieho pistáciového masla. Okrem neho na tejto prestížnej súťaži bolo ohodnotených ďalších 7 našich produktov, už 4 roky po sebe.

To pre nás znamená, že sme oprávení používať titul “Great Taste Producer”, čím sa na slovenskom trhu nemôže pochváliť veľa výrobcov.

Čokoládové orechové maslá Infinuty

Ivanovi ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov :-) Ak vás značka infinuty.sk zaujala, potom určite ochutnajte aj jej výrobky. Budete veľmi spokojní.


Publikované: 19.02.2024

Mohlo by vás tiež zaujímať
Strava a jedálniček cyklistov - dostatok energie nielen pred pretekmi
Strava a jedálniček cyklistov - dostatok energie nielen pred pretekmi

To, čo máme na tanieri, je kľúčové. Obzvlášť pred a po športovom výkone. Cyklisti preto nie sú výnimkou medzi športovcami, ktorí vopred detailne plánujú svoju stravu. Ako si zabezpečiť...

Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?
Jedlo a energia (aj na zimnú) turistiku. Aké snacky zbaliť?

Celodenná, viacdňová či zimná turistika prináša so sebou aj plánovanie v oblasti jedla a nápojov. Čo si zbaliť, aby sme mali dostatok energie na naše výkony? Poradíme vám v dnešnom článku.

Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)
Arašidová múka: účinky a využitie (+ recepty)

Arašidová múka je jednou z obľúbených alternatív obyčajnej bielej múky. Je mimoriadne vhodná na pečenie sladkých dobrôt, ktorým dodá jedinečnú orieškovú príchuť. Viete, aké účinky má na...